Proteinowy sernik dyniowy bez cukru z mango i brzoskwiniami 267kcal & 29g białka

0
Proteinowy sernik dyniowy bez cukru z mango i brzoskwiniami 267kcal & 29g białka
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zaskakujące połączenie smaków jesieni (dynia) ze smakami lata (mango i brzoskwinia) w formie pieczonego sernika proteinowego bez cukru – co też jest nietypowe, bo letnie owoce zwykle lądują w sernikach na zimno. Kilka nietypowych elementów, a całość zgadza się w harmonijną całość. Sernik jest niezwykle wręcz kremowy, owocowo kwaśny, słodki ale nieprzesłodzony; całość smaków znakomicie uzupełnia frużelina brzoskwiniowa z wierzchu.

Jeden bardzo duży i sycący kawałek ciasta, przy podziale całości na 8 kawałków, ma 267kcal, 29g białka, 22g węglowodanów, 9g tłuszczu.

Składniki na dyniowy sernik proteinowy bez cukru

  • 2 duże jajka (min. 160g, jeśli masz mniejsze jajka weź 3)
  • 330g skyra naturalnego
  • 1kg twarogu sernikowego (my zawsze używamy Dr Oetker)
  • 100g odżywki białkowej – użyliśmy o smaku szarlotki, ale każda nie-czekoladowa będzie dobra
  • 500g pieczonej dyni hokkaido (skorzystaj z naszego poradnika jak upiec dynię na puree); może być inna odmiana dyni albo puree z dyni w puszce, natomiast zdecydowanie odradzamy dynię mrożoną w kostce, jest wodnista, mało aromatyczna i nie nadaje się naszym zdaniem do ciasta
  • 10g mąki ziemniaczanej albo budyniu waniliowego/śmietankowego w proszku (takiego bez cukru)
  • szczypta soli
  • erytrol do smaku, użyliśmy 80g
  • dodatkowo na wierzch 350g frużeliny, tu frużelina brzoskwiniowa 6PAK Yummy Fruits in Jelly Peach, do której dodaliśmy 2 łyżki soku z cytryny dla wzmocnienia kwaśnego smaku i dodania wyrazu

Przygotowanie – jak upiec sernik dyniowy

Dynię pokroić w kostkę, jeśli używasz dyni hokkaido możesz użyć całej dyni ze skórą, to da gotowemu ciastu bardziej intensywny kolor, bo skórka dyni ma najwyższe stężenie karotenoidów. Jeśli używasz dyni innej odmiany użyj samego miąższu. Jak wszystkie nasze przepisy na sernik ten także nie należy do szczególnie skomplikowanych 🙂 Zblenduj wszystkie składniki poza frużeliną – masa ma być raczej dość jednolita, ale nic się nie stanie jeśli pojedyncze kawałki dyni zostaną w większych kawałkach.

Masę dyniową przelewamy do formy wyłożonej (dno i boki) papierem do pieczenia, użyliśmy formy o średnicy 28cm, gotowe ciasto bez frużeliny miało wysokość ok 4cm. Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160C, dobrze na dnie ustawić dodatkową foremkę z wodą.

Pieczemy godzinę, po tym czasie zostawiamy do wystudzenia w leciutko uchylonym piekarniku, kroimy po całkowitym wystudzeniu, dopiero wtedy ciasto uzyskuje właściwą konsystencję. Frużeliną polewamy kawałki ciasta już po pokrojeniu, bezpośrednio przed zjedzeniem.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes