• Promocja
 • -5,25%
Carrageenan
 • Carrageenan
 • Carrageenan
 • Carrageenan
 • Carrageenan
 • Carrageenan
 • Carrageenan
Kod produktu: a22008070200764
Fit Food

Karagen Kappa E407 100g, zagęstnik do żywności

Data ważności: 31.03.2025Dostępny w magazynie

Naturalna substancja pochodzenia roślinnego stosowana do żelowania produktów spożywczych oraz obniżania ich kaloryczności poprzez zwiększenie objętości. Nietrawiony w organiźmie, może być stosowany jako substancja balastowa (błonnik).

14,29 zł

12,54 zł netto

13,54 PLN brutto Zniżka 5,25%
Ilość produktów:

Masa netto 100 g; 13.54zł/100g

Najniższa cena produktu z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem obniżki to PLN

  

Karagen to substancja polisacharydowa powstająca z czerwonych alg morskich. Należy do hydrokoloidów; ze względu na to, że nie są one trawione w organizmie mogą być uważane za substancję balastową podobnie jak błonnik pokarmowy. Mogą być dodawane do żywności niskoenergetycznej/dietetycznej jako wypełniacz lub składnik, który może w produkcie zastąpić tłuszcz lub skrobię.

Karagen można stosować jako zagęszczacz do niskocurkowych i niskowęglowodanowych: dżemów, galaretek, marmolad, lodów, jogurtów, napojów mlecznych z kakao, ketchupu, sosów majonezowych i sałatkowych i ciast.

Jedną z najważniejszych cech, które odróżniają karagen od innych substancji zagęszczających jest jego zdolność do interakcji z białkami – to dlatego karagen doskonale sprawdza się do zagęszczania produktów mlecznych (jogurtów, shake’ów, mlecznych deserów). W przeciwieństwie do agar-agar, zgęstnienie uzyskane w wyniku zastosowania karagenu jest odwracalne – wystarczy podgrzać gotową zgęstniałą mieszankę aby ponownie uzyskać płynną konsystencję.

Karagen jest świetny do żelowania mrożonych deserów, stabilizowania lodów i pianek mlecznych, pozwala uzyskać mocno kremową konsystencję przy znacznym ograniczeniu użytego tłuszczu – idealnie nadaje się do przygotowania dietetycznych, niskotłuszczowych lodów na mleku.

Przepisy z karagenem:

Sprawdź nasze przepisy na desery białkowe z wykorzystaniem karagenu:

Jak zrobić pudding proteinowy jak z Biedronki

uzupełnienie instrukcji puddingu białkowego

przepis na kaszkę proteinową jak z Biedronki

Synergia karagenu

Karagen współdziała z innymi substancjami zagęszczającymi i żelującymi pomagając tworzyć nowe konsystencje. Szczególnie dobrze zagęszcza się w obecności białek mleka. Połączenie karagenu z mączką chleba świętojańskiego (40% mączka / 60% karagen) lub mąką konjak (te same proporcje) wzmacnia żel i sprawia, że gotowa mieszanka jest bardziej elastyczna i mniej krucha po rozmrożeniu. Karagen zwiększa lepkość skrobi, co umożliwia ograniczenie ilości skrobi i jednoczesne uzyskanie lepszej tekstury i mocniejszego uwalnianie smaku.

Jak stosować karagen:

 • mieszaniny niemleczne; w celu rozpuszczenia karagenu najlepiej użyć blendera lub miksera, aby uniknąć grudek. Ponieważ karagen jest trudno rozpuszczalny w zimnej wodzie, najłatwiej najpierw rozpuścić karagen w małej ilości wrzącej wody, potem wlać do większej ilości chłodnego płynu i wymieszać, a następnie podgrzać do 70°C w celu zmaksymalizowania efektu zagęszczającego; w zależności od stężenia karageniny płynna konsystencja zostanie przywrócona po podgrzaniu do temperatury 40°C - 70°C.
 • mieszaniny mleczne (lody,shake, jogurt); nie ma potrzeby podgrzewania, karagen należy dodać bezpośrednio do mleka/jogurtu/śmietany  roztrzepać trzepaczką aby usunąć ewentualne grudki i uzyskać jednolitą masę.

 Zalecane stężenie karagenu

Do otrzymania właściwej konsystencji wystarcza zastosowanie poniżej 1g karagenu na 100g płynu; przykładowe stężenia:

 • żelowanie produktów bezmlecznych  0,1 – 1 %
 • żelowanie produktów mlecznych  0,1 – 0,3 %
 • budyń 0,5%
 • w przypadku słodkich mieszanek cukier lepiej dodać po całkowitym rozpuszczeniu karagenu w płynie (cukier osłabia zdolność karagenu do wiązania wody)

Karagen E407

Składniki: Karagen E-407, regulator kwasowości chlorek potasu, dodatek standaryzujący dekstroza, substancja zagęszczająca guma ksantanowa. 

Masa netto: 100g

Kraj pochodzenia: Hiszpania.

Alergeny: Możliwa obecność glutenu, gorczycy, orzechów, selera, sezamu i soi.

Zapakowano w Polsce dla: Walden Farms K.Warda-Poniecka, Wola Gołkowska www.Guiltfree.pl  Produkt odpowiedni dla wegan.

Przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.