• Obecnie brak na stanie
Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
  • Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
  • Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
  • Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
  • Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
  • Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
  • Carob Gum 100g, thickener (E-410, St. John's Bread Meal)
Kod produktu: 339488585833
Fit Food

Guma Karobowa 100g, zagęstnik (E-410, mączka chleba świętojańskiego )

Data ważności: 30.09.2024Obecnie brak na stanie

Czysta substancja zagęszczająca: mączka chleba świętojańskiego

19,96 zł netto

20,96 PLN brutto
Ilość produktów:

Masa netto 100 g; 20.96zł/100g

  

Mączka chleba świętojańskiego (inaczej karob, guma karobowa) jest mielonym bielmem nasion drzewa o nazwie szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua). Szarańczyn jest uprawiany jest w regionie śródziemnomorskim, mączka z niego jest w przemyśle spożywczym używana jako zagęszczacz, stabilizator i emulgator, oznaczona jest symbolem E 410.

Guma karobowa stosowana jest w wielu produktach spożywczych ponieważ zapewnia przyjemne, kremowe odczucie w ustach dzięki czemu umożliwia ograniczenie zawartości tłuszczu w produkcie (udaje tłuszcz). Mączkę chleba świętojańskiego można stosować w połączeniu z innymi zagęstnikami takimi jak karagen, agar i guma ksantanowa, ponieważ wykazuje z nimi synergicczne działania – pozwala na tworzenie żeli o większej sile i elastyczności, chociaż sama w sobie nie ma właściwości żelujących. 

Guma karobowa (karob, mączka chleba świętojańskiego, po angielsku najczęściej występuje jako locust bean gum) znana jest ze swoich właściwości zagęszczających i stabilizujących w żywności. Co istotne dla osób na redukcji, guma karob nie jest trawiona - głównym składnikiem gumy karobowej (ok. 75%) jest galaktomannan (składający się z D-mannozy i D-galaktozy), który jest rozpuszczalnym błonnikiem. Galaktomannan nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, w niewielkim stopniu może ulegać rozkładowi w związku z działaniem bakterii jelitowych. Mączka chleba świętojańskiego zawiera również błonnik nierozpuszczalny (ok. 10%).

Mączka chleba świętojańskiego jest dopuszczona w UE do stosowania w produktach dla niemowląt i małych dzieci jako substancja zapobiegająca ulewaniom, jej spożycie nie wymaga limitowania, spożywana w formie produktów spożywczych nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, również u kobiet ciężarnych.

Mączka chleba świętojańskiego dodawana jest jako zagęstnik, polepszacz i stabilizator do produktów mlecznych, wypieków, produktów bezglutenowych, produktów mrożonych, sosów i budyniów, stanowi substytut tłuszczu w produktach dietetycznych, w wielu przepisach może być z powodzeniem stosowana jako alternatywa dla gumy guar. Guma karobowa wykazuje zdolność do tworzenia bardzo lepkich roztworów wodnych przy stosunkowo niskim stężeniu, dobrze rozpuszcza się w gorącej w wodzie (> 80°C), ale w zimnej wodzie rozpuszcza się tylko częściowo.

Guma karobowa często jest stosowana jako zagęstnik w produkcji lodów (zwiększa ich odporność na topnienie, spowalnia i zmniejsza wielkość tworzenia się kryształków lodu, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się jako składnik lodów dietetycznych i sorbetów) i sosów. Stosują ją również piekarze, ponieważ guma karobowa poprawia walory smakowe, zapachowe i barwę wypieków, a także dzięki wiązaniu większej ilości wody wydłuża świeżość produktów. Dodatek mączki poprawia teksturę ciasta, zapobiega zbrylaniu, ułatwia wyrabianie i może zastępować dodatek tłuszczu, cukru i kakao. 

Mączka chleba świętojańskiego jest ceniona także  zuwagi na swoje właściwości prozdrowotne:

  • obniża poziom cholesterolu we krwi, a także lipoproteiny niskiej gęstości LDL,
  • poprawia trawienie (jako błonnik)
  • może być pomocna przy leczeniu refluksu żołądkowego,
  • taniny z karobu nie wiążą się z białkami, natomiast świetnie wiążą się, np. z toksynami hamując tym samym rozwój bakterii (karob jest dlatego stosowany w leczeniu biegunek bakteryjnych, a także jako łagodny środek przeciwbiegunkowy (zalecany szczególnie dla dzieci).

 

Guma Karobowa E-410, substancja zagęszczająca

Składniki: guma karobowa

Masa netto: 100g

Alergeny: Możliwa obecność glutenu, gorczycy, orzechów, selera, sezamu i soi.

Zapakowano w Polsce dla: Walden Farms K.Warda-Poniecka, Wola Gołkowska www.Guiltfree.pl 

Przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.